Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonları (İYE) başlıca 2 nedenle olur. Birincisi idrar yollarında yapısal anormallikler vardır ve zamanında tanı konmaz ve gerekli müdahaleler yapılmazsa çocuk neredeyse yüksek ateşle seyreden İYE’dan hiç kurtulamaz. İYE bir yana diğer yandan da böbrekte kalıcı hasarlar gelişebilir. Bu hastalarda bebeklikten itibaren İYE önemli bir problemdir.

İYE için ikinci belkide daha sık görülen sebepler ise yapılan teknik hatalardır. Bu çocuklarda belli bir yaşa kadar hiç İYE görülmezken, tuvalet eğitimini aldıktan sonra veya özellikle okula başladıktan sonra birden İYE sıklığı artmaya başlar. Bunlar genelde ateşsiz veya hafif ateşle seyreden, idrar yaparken yanma, sızlamanın görüldüğü sistit veya daha çok alt İYE şeklindedir. Burada az su içmek, tuvalet temizliğinde yapılan hatalar, havuzlar, oturarak banyo yapmak, kabızlık önemli sebeplerdir. Ama en sık yapılan hata idrar bekletmektir. Özellikle kız çocukları kirli tuvalete girmemek için idrarını erteler, ayrıca tüm çocuklar tenefüste oyundan geri kalmamak veya tablet veya bilgisayarı bırakamadığı için çişini sürekli tutar, çoğu zaman okulda hiç tuvalete girmez. Zamanla idrar torbası da bu beklentiyi karşılar, ama bir yerden sonra o da pes eder ve artan bir İYE’u bu çocuklarda görülmeye başlar. İYE’nun yanında gündüz idrar kaçırmak bu hastalarda sık görülür. Özellikle kanlı işemenin de önemli bir sebebi idrar tutmaktır.

Bu nedenle ailelere düşen, çocukların 2-3 saat aralıklarla tuvalete gitmelerini sağlamaktır. Bunun dışında bol su içmek, kabızlığın tedavisi, oturarak banyonun engellenmesi, şüpheli havuzlardan kaçınmak, tuvalet temizliğini iyi becermek İYE sıklığını azaltacaktır. İYE’nunun sebebi yapılan hatalar olsada, bu olguların da üriner sistemi mutlaka en azından bir ultrason çekilerek değerlendirilmelidir.