Yirmi yıl öncesine kadar kimsenin haberinin olmadığı, ancak ultrasonun giderek yaygınlaşması ile hamileliğin 2. veya 3. trimestirinde saptanan bebeğin böbreğindeki genişleme yüz gebelikten 1-5’inde görülüyor.

Aslında ailelerde sıkıntı yaratsa da önemli bir kısmı (%80) 2 yaşa kadar geçip gidiyor. Ama daha önemlisi ise gerçekten bazı bebeklerde önemli üriner sistem bozukluklarının habercisi olabiliyor. Antenatal Hidronefroz saptanan bebeklerin %5-15’inde cerrahi müdahaleler gerekebiliyor. Aslında belki sıkıntılı bir süreç olsa da bu önemli ürolojik problemlerin erken saptanması bebeğin böbreğinde kalıcı hasarlar oluşmasını önlüyor. Erken müdahalelerle yaşamlarına normal şekilde devam edebiliyorlar. Burada asıl problem anne karnında saptanan bu böbrek genişliklerini görmezden gelmek.

Bu nedenle anneler hamilelikleri döneminde böyle bir problemle karşılaştıklarında bunların önemli bir kısmının geçici olduğunu bilmeli ve huzur içinde hamileliklerini sürdürmelidirler. Ameliyat gerektiren bir problem olsa dahi bunun erkenden çözüleceğini unutmamalıdırlar. Zaten doğumu takiben Kadın Doğum Hekiminin yönlendireceği Çocuk Hekimleri ve Çocuk Nefrologları gerekeni yapacaklar ve çekilen ultrason ve bazı diğer radyolojik yöntemlerle sorunun ne olacağı bulunacaktır. Çoğu zaman ultrason dışında başka bir araştırmaya da gerek kalmayacak ve bu yapısal problem kendiliğinden geçecektir.